Hakkında

Hakkında

Türkiye’nin en iyi ihtisas kütüphanelerinden, dünyanın ise sayılı kütüphanelerinden biri olan İSAM Kütüphanesi’nin bilgi ve tecrübesiyle yola çıkan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kütüphanesi; bilgi ihtiyacını en iyi ve en hızlı şekilde karşılamayı hedeflemektedir.

Kuruluşundan itibaren üniversitemizde kütüphane ve dokümantasyon hizmetlerine büyük önem verilmiş ve bu birimin sürekli geliştirilmesi kurumun temel politikalarından olmuştur. Nitekim Yükseköğretim Kurulunun yayımladığı “Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018 ve 2019” raporlarında üniversitemizin ülkemizdeki bütün vakıf üniversiteleri arasında öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı en yüksek üniversite olduğu görülmektedir.

Ümraniye Elmalıkent yerleşkemizdeki kütüphanemiz üç katta 10.000 m2’yi aşan kapalı alana sahiptir. 1.000.000 cilt kitap ve 1.500 kişi oturma kapasitesi, grup çalışma odaları, sesli sessiz çalışma bölümleri, seminer odaları vb. mekânlarıyla öğrenciler ve araştırmacılar için cazip bir bilim, fikir ve sanat atmosferi oluşturmak üzere tasarlanmıştır.

Kütüphanemiz; yaklaşık 100.000 cilt kitap ve 170.000 elektronik kitap (e-kitap) ile 965 adet dergiye ait 17.500 cilt/sayı dergi ile eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerini desteklemek üzere üst düzeyde hizmet vermektedir.